Zmiany w kodeksie pracy – informowanie kandydatów o wynagrodzeniu
Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Po wejściu w życie nowelizacji, która przewidziana jest po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, pracodawcy będą zobowiązani do informowania osób ubiegających się o zatrudnienie o wynagrodzeniu, na które mogą liczyć. Nowym obowiązkiem pracodawców będzie także zapewnienie, aby ogłoszenia o naborze na stanowisko oraz nazwy stanowisk były neutralne pod względem płci, a proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący.Nowelizacja zakłada, iż osoba ubiegająca się o zatrudnienie na danym stanowisku otrzymuje od pracodawcy informację o:
- wynagrodzeniu, za pracę obejmującym wszystkie składniki wynagrodzenia, jego początkowej wysokości lub jego przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci, oraz
- odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania – w przypadku gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania.
Informacje, w powyższym zakresie pracodawca będzie obowiązany przekazać z wyprzedzeniem umożliwiającym zapoznanie się z tymi informacjami, w postaci papierowej lub elektronicznej, osobie ubiegającej się o zatrudnienie, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje:
- w ogłoszeniu o naborze na stanowisko;
- przed rozmową kwalifikacyjną – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 1;
- przed nawiązaniem stosunku pracy – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko albo nie przekazał tych informacji w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 1, albo przed rozmową kwalifikacyjną.
Dodatkowo nowelizacja przewiduje, iż pracodawca żądając od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących m. in. przebieg dotychczasowego zatrudnienia, nie może żądać informacji o wynagrodzeniu w obecnym oraz w poprzednich stosunkach pracy.