Wykorzystanie zaległego urlopu

Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Kalendarz urlopówW wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest odstępstwo od ww obowiązku, a mianowicie gdy:

  1. nastąpi przesunięcie terminu urlopu na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami;
  2. nastąpi przesunięcie terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy;
  3. gdy pracownik nie może rozpocząć albo kontynuować urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy;
  4. w przypadku odwołania pracownika z urlopu.

Ostatecznym terminem udzielenia niewykorzystanego w danym roku kalendarzowym urlopu (zaległego urlopu) jest 30 września następnego roku. Przewidziany w art. 168 Kodeksu pracy termin jest zachowany jeśli pracownik rozpoczął urlop przed upływem 30 września następnego roku kalendarzowego.
Udzielenie urlopu zaległego na podstawie art. 168 Kodeksu pracy za poprzednie lata nie wymaga zgody ani wniosku pracownika (por. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 2 września 2003 r. wydany w sprawie o sygn. akt I PK 403/02).
Termin 30 września następnego roku nie dotyczy czterech dni urlopu na żądanie. Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni można wykorzystać tylko w danym roku kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika do 31 grudnia danego roku, nie przechodzi na rok następny , co należy rozumieć w ten sposób, iż niewykorzystany urlop na żądanie z końcem roku traci swój byt jako urlop na żądanie lecz nie przepada tylko stają się zwykłym urlopem.
Należy pamiętać, iż niewykorzystanie urlopu przed upływem 30 września następnego roku nie powoduje utraty prawa pracownika do tego urlopu.