Święto a dzień wolny od pracy
Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".
Przez święto, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie należy rozumieć dni ustawowo wolne od pracy określone w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
Aktualnie dniami wolnymi od pracy są:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
- niedziele;
- od roku 2025 także - 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia.
Dla pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy święto – dzień ustawowo wolny przypadający w innym dniu niż niedziela skutkuje obniżeniem dni pracujących w danym okresie rozliczeniowym czyli de facto dniem wolnym. W praktyce jeśli święto – dzień ustawowo wolny wypada w sobotę, pracodawca musi dać pracownikowi inny dodatkowy dzień wolny w dany okresie rozliczeniowym.
Natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych w równoważnym czasie pracy ich wymiar czasu pracy jest jedynie obniżony o 8 godzin do końca okresu rozliczeniowego, co w praktyce oznacza, że tacy pracownicy w danym dniu mogą przyjść do pracy na późniejszą godzinę lub wyjść z pracy wcześniej.
Natomiast wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ulega w danym okresie rozliczeniowym proporcjonalnemu obniżeniu.