Roczne zebranie wspólnot mieszkaniowych

Roczne zebranie ogółu właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową powinno być zwołane o najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku (tj. do 31 marca danego roku). Po bezskutecznym upływie wskazanego terminu prawo zwołania zebrania przechodzi na każdego właściciela lokalu.

Wspólnoat mieszkaniowaO zebraniu ogółu właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali obowiązany jest zawiadomić na piśmie każdego właściciela lokalu przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. Ponadto w wypadku planowanej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany. Przedmiotem rocznego zebrania ogółu właścicieli lokali powinny być w szczególności:

  1. uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu;
  2. ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali;
  3. sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

Zarząd lub zarządca są uprawniony do podjęcia decyzji, czy głosowanie nad uchwałami będzie odbywało się na zebraniu, w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym tj. w wyniku oddania głosów częściowo na zebraniu i częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.

Należy jednocześnie podkreślić, iż brak większości głosów „za" uchwałą o treści pozytywnej nie oznacza automatycznie podjęcia uchwały negatywnej o treści przeciwnej. Nieuzyskanie wymaganej większości oznacza, że uchwała nie została podjęta i nie istnieje w sensie prawnym, a w takiej sytuacji nie można uznać, że doszło do uchwalenia aktu o treści przeciwnej do projektu poddanego pod głosowanie. Aby uchwała negatywna została podjęta projekt uchwały powinien zawiera treść negatywną (np. „odmawia się zgody") i uzyskać aprobatę większości właścicieli lokali (por. uchwała Sądu Najwyższego z 20 listopada 2024 r. wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 20/23).