Projekt zmian przepisów dotyczących mobbingu

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planowana jest zmiana przepisów dotyczących mobbingu, obejmująca m.in. uproszczenie definicji mobbingu – uznanie, że jego podstawową cechą jest to, że stanowi on uporczywe nękanie pracownika; działania stanowiące mobbing mogą mieć charakter fizyczny, werbalny i pozawerbalny.

Krzyczący pracownicy w biurzeInne założenia projektu:

  1. wykluczenie z definicji tego zjawiska zachowań incydentalnych i jednorazowych,
  2. uznanie, iż zjawiska te mają charakter nawracający lub stały,
  3. pochodzą, w szczególności od przełożonego, współpracownika, podwładnego, pojedynczej osoby bądź grupy osób,
  4. są niezależne od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku.

Nowe przepisy mają wprowadzić model racjonalnej ofiary, aby odróżnić rzeczywiste nękanie od subiektywnego postrzegania mobbingu, oraz zapewnić ochronę także pracodawcom i innym osobom przed fałszywymi oskarżeniami.

Projekt zakłada również:

  1. podwyższenie minimalnego progu zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone stosowaniem mobbingu;
  2. wprowadzenie obowiązku określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu pracodawcy;
  3. nałożenie na pracodawcę obowiązku stosowania działań prewencyjnych, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspieranie ofiar mobbingu;
  4. zwolnienie z odpowiedzialności cywilnoprawnej pracodawcy, jeżeli mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie oraz skuteczne działania prewencyjne.

Według informacji Ministerstwa projekt przekazano do konsultacji publicznych.