Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt nowej ustawy - ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.
Jak wynika z założeń do rządowego projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy planowane zmiany mają m. in. na celu:
- uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom oraz ograniczenie występujących nadużyć,
- pełną elektronizację postępowań oraz zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy.
Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnych przesłanek odmowy udzielenia zezwolenia na pracę, gdy przedsiębiorstwo pracodawcy zostało założone lub działa głównie w celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich, wprowadzenie dodatkowych warunków udzielenia zezwolenia na pracę na wniosek podmiotów nowopowstałych lub korzystających z biur wirtualnych oraz ograniczenie możliwości udostępniania pracowników pod pozorem tzw. outsourcingu pracowniczego.
Procedury administracyjne stosowane w związku z zatrudnianiem cudzoziemców obejmujące złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub złożenie oświadczenia, gromadzenie dowodów w sprawie, wydanie lub uchylenie decyzji, postępowanie odwoławcze, mają być prowadzone drogą elektroniczną.
Planowane jest też m. in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców i przekazywanie nieprawdziwych danych dotyczących pracy obcokrajowców.
Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na III kwartał 2024 r.