Planowane zmiany w odwołaniach od pozwolenia na budowę

Budowa domu - pozwolenieMinisterstwo Rozwoju i Technologii przedłożyło projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, w którym m. in. przewidziano zmiany w ustawie prawo budowlane w zakresie dotyczącym odwołań od decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jak wskazano, celem projektowanego rozwiązania jest przyspieszenie procedury wydawania pozwoleń na budowę, a tym samym przyspieszenie procesów inwestycyjnych. Zgodnie z projektem ustawy strony postępowań niezadowolone z rozstrzygnięć wydawanych przez organy administracji publicznej będą zobowiązane do jednoznacznego określenia w odwołaniach i zażaleniach:

  1. zarzutów wobec rozstrzygnięć,
  2. zakresu żądania będącego przedmiotem odwołania lub zażalenia oraz
  3. wskazania dowodów uzasadniających to żądanie.

W przypadku gdy odwołanie od decyzji lub zażalenie na postanowienie nie będzie spełniało powyższych wymogów, zastosowanie będzie miał art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazany przepis przewiduje, iż w przypadku braków formalnych wzywa się wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania. Projekt zakłada, iż wezwanie wnoszącego do usunięcia braków nie powinno nastąpić później niż po upływie 14 dni od dnia wpływu odwołania lub zażalenia.
Zgodnie z aktualną treścią art. 128 kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania. Aktualnie przepisy prawa budowlanego nie zawierają żadnych szczególnych wymogów co do treści odwołania.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów I kwartał 2025 r.