Ostatni dzwonek na uniknięcie przedawnienia
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Terminy przedawnienia są różne:
- co do zasady termin przedawnienia wynosi sześć lat (jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej);
- zaś dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi trzy lata.
Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Z treści art. 118 Kodeksu cywilnego wynika, iż z dniem 31 grudnia 2024 r. ulegną przedawnieniu roszczenie wymagalne w 2018 r. (jeśli podlegały 6 letniemu okresowi przedawnienia) lub wymagalne w 2021 r. (jeśli podlegały 3 letniemu okresowi przedawnienia).
Miesiąc grudzień jest ostatnim miesiącem do podjęcia czynności mających na celu uniknięcie przedawnienia roszczeń np. poprzez złożenie pozwu.
Zgodnie z art. 123 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się bowiem przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Bieg terminu przedawnienia przerywa się także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
Należy pamiętać, iż w przypadku przedawnienia roszczenia co do zasady nie przestaje ono istnieć, nie wygasa. Wierzyciel dalej ma prawo domagać się zapłaty, lecz jednocześnie dłużnik może podnieść zarzut przedawnienia i tym samym uchylić się od jego zaspokojenia, z zastrzeżeniem, iż po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.