Ile komornik może zabrać Twojej wypłaty?

Odliczone pieniądzeW przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę pracodawca ma obowiązek dokonać potrąceń i przekazać część wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy komornika, zgodnie z przepisami kodeksu pracy.

Istotne jest ustalenie czy komornik prowadzi egzekucje na pokrycie świadczeń alimentacyjnych czy innych należności.
Potrącenia z wynagrodzenia pracownika mogą być dokonywane w następujących granicach:

  1. w przypadku należności alimentacyjnych do wysokości 3/5 wynagrodzenia za pracę;
  2. w razie egzekucji innych należności do wysokości połowy wynagrodzenia.

Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

W przypadku sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych brak kwoty wolnej od potrąceń. Zaś w przypadku sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy wskazana wyżej kwota wolna od potrąceń ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.