E-doręczenia

E-doręczenia to cyfrowy odpowiednik listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Od 1 stycznia 2025 r. podmioty publiczne mają obowiązek korzystania z e-doręczeń. Powyższe oznacza zarówno obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych (adresu do e-doręczeń) wpisanego do bazy adresów elektronicznych oraz obowiązek doręczania pism na adres do e-doręczeń podmiotom, które z niego korzystają.

E-doręczeniaPrzez adres do doręczeń elektronicznych, zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczaniach elektronicznych, należy rozumieć adres elektroniczny, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020 r. poz. 344), podmiotu korzystającego z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej albo z kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, umożliwiający jednoznaczną identyfikację nadawcy lub adresata danych przesyłanych w ramach tych usług.

E-doręczenia zastąpią korespondencję na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Na chwilę obecną osoby, które nie założyły jeszcze adresu do e-doręczeń mogą korzystać z dotychczasowych metod korespondencji z instytucjami publicznymi: platformy ePUAP lub listu poleconego.

Od 1 stycznia 2025 r. oprócz podmiotów publicznych także osoby wykonujące zawody zaufania publicznego (radca prawny, adwokat, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, rzecznik patentowy i notariusz) mają obowiązek korzystania z e-doręczeń. Obowiązek taki ciąży także na podmiotach nowo rejestrujących się w KRS czy składających wniosek o wpis do CEIDG. Podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia 2025 r. będą obowiązane do korzystania z e-doręczeń od 1 kwietnia 2025 r. Co do zasady od 1 października 2026 r. obowiązek ten dotyczyć będzie także podmiotów niepublicznych zarejestrowanych w CEIDG do 31 grudnia 2024 r. (tj. niedokonujących zmian we wpisie).

Według aktualnego harmonogramu sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna obowiązane będą stosować e-doręczenia dopiero od 1 października 2029 r.