Czy można odwołać pracownika z urlopu?

Prawnik radziZgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale tylko wówczas jednocześnie zostały spełnione następujące warunki:

  1. wystąpiły szczególne okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu przez pracownika;
  2. nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia w procesie pracy.

Odwołanie z urlopu następuje przez złożenia przez pracodawcę jednoznacznego oświadczenia woli pracownikowi, i to w sposób pozwalający pracownikowi na zapoznanie się z jego treścią. Pracodawca musi skutecznie zakomunikować pracownikowi swoją wolę w tym zakresie. Wymogu tego nie spełnia wysłanie przez pracodawcę wiadomości na prywatną skrzynkę mailową pracownika, zwłaszcza gdy takiego środka komunikacji nie wykorzystywano wcześniej do komunikacji między stronami stosunku pracy. Należy także pamiętać, że wymogu takiego także może nie spełnić wysłanie wiadomości na służbowa skrzynkę pocztową, bowiem pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym nie ma obowiązku kontrolowania poczty elektronicznej (por. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 8 marca 2017 r. sygn. akt II PK 26/16).

Pracownik, który otrzymał od pracodawcy polecenie stawienia się do pracy powinien przerwać urlop wypoczynkowy i niezwłocznie stawić się do zakładu pracy. Niestawienie się do pracy pomimo odwołania z urlopu może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić przyczynę rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (dotyczy to m. in. kosztów powrotu, zakwaterowania czy innych wydatków związanych z odwołanym urlopem, które poniósł pracownik).
Obowiązek pokrycia kosztów istnieje także wówczas gdy doszło do przesunięcia przez pracodawcę terminu urlopu pracownika. Jeżeli pracownik poczynił już konkretne wydatki dotyczące organizacji urlopu (np. uiścił zaliczki albo przedpłaty na poczet urlopu), a przesunięcie urlopu nastąpiło z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, to pracodawca jest obowiązany do zwrotu pracownikowi poczynionych wydatków.