Brak odpowiedzialności małoletniego za zobowiązania czynszowe
Zgodnie z art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego „Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie".
W świetle cytowanego wyżej przepisu nie ulega wątpliwości, iż stwierdzenie, że konkretna osoba jest odpowiedzialna solidarnie za dług najemcy wynikający z nieuiszczenia opłat za eksploatowanie lokalu mieszkalnego, wymaga uprzedniego ustalenia, czy jest ona osobą pełnoletnią. W przypadku ustalenia, że osoba która zamieszkiwała w lokalu razem z najemcą była małoletnia, zobowiązanie nie powstaje (por. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z dnia 26 listopada 2024 r. wydany w sprawie o sygn. akt
II NSNc 510/23 na skutek skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich).
Brak odpowiedzialności małoletniego za zobowiązania czynszowe jest niewątpliwa. Nie wpływa na jej powstanie także uznanie powództwa, bowiem zgodnie z art. 213 § 2 KPC, Sąd co do zasady jest związany uznaniem powództwa, chyba że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Wydając orzeczenie sąd rozpoznający sprawę jest obowiązany dokonać oceny uznania powództwa pod kątem istnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 213 § 2 KPC (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 2016 r., wydany w sprawie o sygn. akt I CSK 285/15).