Biuro Informacji Gospodarczej po ostatnich zmianach

W dniu 30 listopada 2024 r. weszły w życie zmiany ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (z wyjątkiem art. 1 pkt 5 i 8 nowelizacji, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia czyli 1 maja 2025 r.).
Na skutek nowelizacji katalog informacji gospodarczych, które mogą być przekazane do biur informacji gospodarczej, zwanych dalej "biurem" w przypadku podmiotu będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej został rozszerzony o adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

Udostępnienie informacjiNa Zarząd biura nałożono nowe obowiązki:

  1. przesyłania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, do zatwierdzenia, regulamin wraz z kopią uchwały, w terminie 7 dni od dnia uchwalenia regulaminu;
  2. publikacji informacji o wysokości opłat w jednym dokumencie na stronie internetowej Biura.

Wprowadzono procedurę zatwierdzania regulaminów zarządzania danymi zgodnie z przepisami działu II rozdziału 8a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego tj. w drodze milczącego załatwienia sprawy.
Po zmianach biuro jest obowiązane do zawiadomienia ministra właściwego do spraw gospodarki o firmie, pod którą działa, o podjęciu oraz o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej, a także o adresie, na który należy przekazywać informacje gospodarcze, i o jego zmianach, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń (wcześniej zobowiązanie dotyczyło informacji o podjęciu oraz o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej, a także o adresie, na który należy przekazywać informacje gospodarcze i o jego zmianach).
Określony w art. 25 ust. 1 ustawy katalog podmiotów uprawnianych do otrzymania informacji gospodarczych oraz informacji z rejestru zapytań uległ rozszerzeniu.
Od 1 maja 2025 r. wniosek o ujawnienie informacji gospodarczych będzie mógł być zostać złożony zarówno w imieniu własnym, jak i na rzecz innego podmiotu.

Wniosek składany przez podmiot działający:

  1. w imieniu własnym – winien zawierać oznaczenie tego podmiotu;
  2. na rzecz innego podmiotu – winien zawierać:
    1. dane identyfikujące podmiot składający wniosek oraz
    2. oznaczenie podmiotu, na rzecz którego działa podmiot składający wniosek.

W rejestrze zapytań będą także następujące informacje:

  1. data ujawnienia informacji gospodarczych;
  2. oznaczenie podmiotu, któremu ujawniono informacje gospodarcze, a jeżeli podmiot ten otrzymał informacje gospodarcze od biura za pośrednictwem podmiotu działającego na jego rzecz, również dane tego podmiotu;
  3. wskazanie ujawnionych danych.